KLiK logo
Hlavná stánka
Novinky
Kto sme
Stihli sme a plánujeme
História klubu
Kniha odkazov
Fotky[náhľad][zoznam]
Plagáty
Prezentácie
Kontakty
Linky

English
Activity
History
Book of messages
Photos[preview][list]
Posters
Presentations
Contacts

Brno – predvianočné.

Brno, hlavné mesto Moravy, sa stalo cieľom nášho, už tradičného, predvianočného výletu.veza
Má svoju charizmu, svoj jedinečný pulz a popravde sa tam cítite skoro ako doma. Slovenčina znie skoro na každom kroku.
Čo sme stihli? Vianočné trhy, len v centre mesta ich mali na dvoch miestach. Podľahli sme volaniu placiek, vína, klobások, veď to poznáte. Lúštili sme záhadu brnenského orloja. To je taký mramorový monolit ktorý dokonca ukazuje aj čas, nejako. (Brňáci sú ozaj veľký vtipkári – kým si lámete mozgové závity, stačí im ukročiť pár krokov a vidia na blízku kostolnú vežu s hodinami (úplne normálnymi, nezáludnými).  No nakoniec sa nám podarilo dokázať príslušnosť k druhu homo sapiens a záhadu sme rozlúskli.
Ako odmenu sme si dali návštevu starej radnice s brnenským drakom. Je to vlastne vypchaný krokodíl a má skoro neodolateľný úsmev. Niet sa čo čudovať, vlani prešiel omladzovacou kúrou a aj „zubár“ odviedol výbornú prácu. Neprehliadli sme ani slávne koleso, krivú vežičku na priečelí. K tomu som pridal legendy o ich pôvode.
Vystúpali sme na Špilberg, pevnosť a svojej doby najobávanejšie vezenie v CaK monarchii.
Expozícia o tomto žalári na nás urobila silný dojem. Hlavne časť s mučiarňou a kobkami pre  zločincov odsúdených na najťažšie väzenie. Byť zatvorený v maličkej cele skoro bez svetla, dostávať len vodu a chlieb. Čo myslíte ako dlho to väzni vydržali?
Brrr  dosť temnej minulosti, poďme opäť na svetlo a čerství vzduch. Preto naše kroky viedli do výšok, a to aj duchovných. Teda na kopeček do kostola sv Petra a Pavla. Prezreli sme si vnútro, hodili očkom na prejedenú vežu. Vraví sa že pokiaľ bude stáť táto veža, bude stáť aj Brno. Hmm. Tak to na rekonštrukciu asi môžeme zabudnúť?
Keď sme navštívili tento kostol, nemohol sa vynechať jeho rival – aspoň v časoch výstavby.
Kostol sv. Jakuba má tiež svoju atrakciu ku ktorej nemohla chýbať legenda. Tá je o neslušnom mužíčkovi. Na okne smerujúcom na kostol sv. Petra a Pavla je vytesaný malý mužík ktorý ukazuje konkurencii – hádajte čo?
Bolo toho na jednu návštevu až dosť. Ešte záverečné pokochanie sa centrom a opäť dlhá cesta domov.

Brno je krásne, je veselé a určite sme tam neboli naposledy. (Napr. otvorili tam nové vedecko popularizačné centrum.  :)  )

Spáchal Abbe

drakstrazvazen
kuchinafitko
Naše ďalšie akcie


Odpovede: zhruba prežil pol roka, ukazuje zadok :)
ZK IMA KLIK
Základný kolektív Ideálnej Mládežníckej Aktivity
Košický Lektorský Inštruktorský Klub, Košice, Slovensko
http://www.klikacik.sk

webalizer

webglobe.sk