KLiK logo
Hlavná stánka
Novinky
Kto sme
Stihli sme a plánujeme
História klubu
Kniha odkazov
Fotky[náhľad][zoznam]
Plagáty
Prezentácie
Kontakty
Linky

English
Activity
History
Book of messages
Photos[preview][list]
Posters
Presentations
Contacts

Náučno-humorné pojednávanie o návšteve leteckého múzea

   Streda, 23. mája. Moja cesta sa začína na Poštovej ulici, kde nastúpim do auta ako jeden z posledných chýbajúcich členov odbornej upratovacej čaty. Dvere sa za mnou zavrú a vyrážame smerom ku košickému letisku, kde Abbe vybavil jednu zaujímavú akciu. Celý princíp spočíva vo výhodnom a obohacujúcom „výmennom obchode“, tak obľúbenom už od dávnych čias. My trochu pomôžeme s upratovaním, očistíme od prachu zopár exponátov v múzeu a ako odmenu, či protihodnotu, nás sám autor jednej z expozícií exkluzívne prevedie po hangároch a niečo o vystavených kusoch porozpráva.
   Po niekoľkých minútach jazdy mestom sa scenéria pozvoľna zmení a predo mnou sa objavia polia a lúky, v diaľke možno rozoznať letisko. Šoféri odbočia k nemu, no po chvíli minú hlavnú budovu a pokračujú ďalej dozadu. Upravená, moderná vstupná hala sa vzďaľuje a môj pohľad upútajú stavby s rozbitými oknami, ohradené plotom. Na sekundu si spomeniem na obrázky pracovných táborov z druhej svetovej vojny, no tieto moje myšlienky sa hneď rozplynú, keď bránu otvorí prívetivý bielovlasý pán a nie dozorca so zbraňou v ruke.
   Vystúpim spolu s ostatnými a šuchtavým krokom vojdem dnu. Krátko preletím očami po okolí a v duchu si poviem, že to tu vyzerá naozaj dobre. Všetko vynovené, moderné. Dokonalý protiklad k domom, ktoré som videla pred chvíľou.
   Moje úvahy preruší príchod pána Orlitu, ktorý nás po krátkej dohode s Abbem a Dráčikom zavedie do hangárov na prehliadku. Musím priznať, že už od začiatku ma celá tá atmosféra nejako chytila za srdce. Zo stropu visia padáky, zmenšené modely lietadiel, v radoch po celom tom obrovskom priestore stoja motory a aj lietadlá skutočné a človek si pripadá ako na prechádzke dejinami. Pán Orlita sa naozaj vyzná vo svojom remesle. Rozpráva veľa faktov, no dokáže ich podať tak zaujímavo, že dokonca aj ja, zástupkyňa nežnejšieho pohlavia, ktorá si s technikou nikdy neporozumela, sa cítim zúčastnená a pred mojimi očami sa odohrávajú všetky letecké súboje, či iné udalosti, ktoré práve opisuje.
   Pomaly sa presúvame do druhého hangáru a odtiaľ na obrovské kryté priestranstvo, plné prezidentských darov – lietadiel z rôznych kútov sveta, ktoré prezidenti týchto krajín veľkoryso darovali tomu nášmu, teraz už bývalému.
   Tu však naša prehliadka končí a čaká nás druhá, náročnejšia časť – čistenie. Chlapi donesú vedrá, pán Orlita tašku s handrami a práca sa môže začať.
   Počiatočná ostýchavosť o chvíľu opadne a skupinky sa s kusmi látky v rukách vyberú k lietadlám a pustia sa do ťažkého boja s ročnou vrstvou prachu a špiny. Na všeobecné prekvapenie, keďže nikto nerátal s tým, že títo ľudia vydržia čistiť viac než dvadsať minút, bojový zápal drží všetkých takmer hodinu. Tento zázrak sa doteraz nepodarilo vysvetliť, ale v ten pamätný deň sa lietadlá v druhom hangári leskli čistotou.
   Pán Orlita spolu s tým sympatickým bielovlasým pánom ocenili našu prácu naozaj veľkoryso. Všetkým účastníkom povolili fotku v skutočnej bojovej stíhačke a dali svoje slovo, že ak hocikto z členov tejto „brigády“ príde na návštevu do Leteckého múzea v Košiciach, bude mať prehliadku aj s osobným výkladom zadarmo.
   Po dobre vykonanej práci celá táto skupina skončila pri pohári dobre vychladenej kofoly, kde ďalej pokračovala v utužovaní novonadobudnutých vzťahov a toto posedenie bolo bodkou za vydarený poobedím.


   Tento príspevok má na svedomí Mirka.


fotky / photos

Návrat na Čo sme stihli a plánujeme.


ZK IMA KLIK
Základný kolektív Ideálnej Mládežníckej Aktivity
Košický Lektorský Inštruktorský Klub, Košice, Slovensko
http://www.klikacik.sk

webalizer

webglobe.sk