KLiK logo
Hlavná stánka
Novinky
Kto sme
Stihli sme a plánujeme
História klubu
Kniha odkazov
Fotky[náhľad][zoznam]
Plagáty
Prezentácie
Kontakty
Linky

English
Activity
History
Book of messages
Photos[preview][list]
Posters
Presentations
Contacts

Piráti Liptova 2005

Piráti Liptova 2005. 06.-17.07.
Hladanie Morskej panny.
Letný kurz v Múzeu Liptovskej dediny v Pribyline.
Zúcastnených 23 ludí z toho 8 inštruktorov


O čom to vlastne bolo?
O tom, že sa dá aj inak ... . Napríklad jest, spat, rozkladat ohen, rozprávat sa, bavit sa ... skrátka „žit“. No dobre, ja viem, o tom je to vlastne vždy. Ved to je jeden z dôvodov preco to ešte stále robíme.
Tak o com to bolo tento rok???
O PIRÁTOCH! O tom, že nikto ucený z neba nespadol a život námorníka nie je žiadny med. A tiež o daždi, nových programoch, kofole, skvelej táborke a úcastníkoch ktorí stále niecím prekvapili.
Piráti ako téma tábora (nápad to Fredyho) nám prilákal zväcša mužskú posádku, co sme ocakávali, ich vek (polovicka mala pod 17, najstarší mal 20) nás trochu zaskocil. Teda aspon mna osobne zaskocil poriadne.
Denný režim bol klasický, budícek, rozcvicka, ranajky, hygiena a šup robit nieco užitocné v múzeu. Opät sme sa motali okolo železnice, s lopatami, štetkami. Našim úsilím sa presunulo niekolko pekných kôp štrku tam kam skutocne patrili, pribudol nový náter na bráne hangáru. Vypleli sme náucný chodník, naozaj to už potreboval. A mnoho dalších „malickostí“, ktoré by inak boli urobené ovela neskôr, ak vôbec. Služba sa zatial postarala o nákup, varenie, poriadok v chate, a tiež o mnoho dalších „malickostí„.
Po práci legraci.
Ale najprv obed, ale aj pri nom sa dalo zasmiat.
Napríklad taká Fredyho pica: Úcastníci si najprv na lístky napísali co chcú k obedu. Jednoznacne to vyhrala pica – a vraj že Slováci!!! – bryndzové halušky boli iba raz!!! A potom prišiel ten velký den. Sprvoti nám neverili a Fredymu neverili už vôbec, ale ked prišiel z mesta s kopou krabíc a tie sa v cas C ocitli na stole a bolo z nich cítit teplo ....
Tak podlahli volaniu svojej túžby. Dychtivo otvorili krabice ... a :)
Vykukli na nich štedré porcie „Fredyho sójovej špeciality uložené v cestovinovom hniezdocku“. Vrelo doporucujem pozriet fotky, podarilo sa nám zachytit moment „VELKEJ DEZILÚZIE“. Proste tentokrát Fredy (a skromne dodám aj celá táborka) zabodoval, dostali sme všetkých. :))) Mimochodom tá sója bola fakt dobrá!
Spät však k realite bežného dna, kde strava nebola tak dramatická, ale o to lepšia! Velká to zásluha Anky a Zdenky, ktorá ako nový clen tímu prijala post hospodára, netušiac co všetko si berie na plecia! Nedala sa však vôbec zaskocit a bravúrou zvládala zásobovanie, úctovanie, varenie - to obzvlášt. Papali sme ozaj královsky! Nechýbal ani jahodový kolác.
Nasleduje krátka poobednajšia pauza a konecne to príde! Vztýcenie vlajky a ...
PROGRAM – pestrý, nárocný, poucný, zábavný a celom urcite INÝ od zábav všedného dna.
Vždy na pociatku príprav si kladieme otázku NA CO BUDE PROGRAM ZAMERANÝ, respektíve CO NÍM CHCEME DOSIAHNUT.
Tento rok to bol rozvoj „Tímového ducha“ – schopností a zrucností práce v skupine.
Pekné že? A ako to bolo v skutocnosti?
Nuž pestré! Už úvodný plánovaný pochod - príchod nám zrušil vytrvalý dážd. To sme netušili ako vytrvalo sa bude vracat. Po úvodných zoznamovackách sme sa vrhli na úcastníkov s niecím nárocnejším.
SWOT – riešenie rôznych úloh (logika, pamät, sila, ...) nám prezradil cosi o tom co ako jednotlivci dokážu, ako pristupujú k rôznym úlohám akú pozíciu zaujímajú v tíme. Už tu nám ukázali, že nie sú žiadne maslá a žiadne zjednodušovanie pravidiel nepotrebujú lebo aj keby mali bežat naokolo tak do toho ciela urcite prídu, dážd - nedážd. G8, Freezbe to už boli jasné tímové hry, kde bol aj priestor zbavit sa prebytocnej energie. Tá Fredyho sa dokonca postarala o potrebu zakúpit nový disk. Naopak Lodicky preverili znalosti „námorníkov“ a dali odskúšat tažký chlebík lodivoda. Len si skúste prehavkat, premúkat a prekikiríkat dalších dvoch, ktorí ako na potvoru tiež havkajú, múkajú a neuveríte ... kikiríkajú. Kto tam nebol , prišiel o vela :). Že sme to nenahrali!!!! V noci sa prešli po Majákoch, Bojovali o vlajku.
Ale aby to nebolo len také „hranie sa“, cakali ich aj miniškoly. Uzly, laná, 1.pomoc, bylinky (teda co všetko užitocné nám rastie po lúkach!!!) obväzové techniky, topografia, rozkladanie ohna, táborenie. Dávat pozor sa ozaj oplatilo. Všetko sa totiž zišlo. Také Bojové varenie caju, Nocný výsadok, Záchranárska stanica ci len obycajné natiahnutie šnúry na sušenie prádla preverili co si kto pamätá ozaj dôkladne. No a že tažko ranený a v bezvedomí (náš figurant Fredy) to už obcas nevydržal a ukazoval ako sa robia nosidlá, hm, ved nikto ucený z neba nespadol.
Velké finále prebehlo v záchvate Zlatej horúcky, malého kasína a dražby „zmeniek“. Hm kto vlastne má to moje pozvanie na ples, ci Fuxovu lekciu potápania???
Až prišiel koniec – teda posledné spustenie vlajky, prekvapenie v podobe triciek, posledné zvezenie sa na vláciku a záverecné AHOOOOOOJ.


A co dalej??? No predsa stretávka!!!!

Spáchal Abbe


ZK IMA KLIK
Základný kolektív Ideálnej Mládežníckej Aktivity
Košický Lektorský Inštruktorský Klub, Košice, Slovensko
http://www.klikacik.sk

webalizer

webglobe.sk